Outdoor Competitions since 2011

Year  
SINGLES CHAMPION
Men Women
Winner Runner-up Winner Runner-up
2011 Steve Wake Barry Bridgeman Auriol Ash Barbara Sleap
2012 Steve Wake Barry Bridgeman Sheila Arnott Alpha Simpson
2013 Barry Bridgeman John Walker Val Newton Alpha Simpson
2014 Barry Bridgeman Ron Sleap Barbara Sleap Pam O'Grady
2015 John Walker Barry Bridgeman Rose Holmes Liz Pearce
2016 Ron Sleap John Walker Liz Pearce  Alpha Simpson
2017        
         
  PAIRS COMPETITION
  Men Women
  Winners Runners-up Winners Runners-up
2011 Geoff Holmes & Steve Wake Barry Howes & John Walker Barbara Sleap & Angela West Pam O'Grady &             Jenny Robbins
2012 Ron Sleap & John Milmoe Steve Wake & Ted West Barbara Sleap & Jenny Robbins Pam O'Grady &              Carol Venier
2013 Barry Bridgeman &Tony Morgan John Walker & Peter Richardson

Pam O'Grady & Marion Healey

Val Newton &               Pauline Hitt
2014 Barry Bridgeman & Kieth Hockney Barry Simpson & Derek Venier Jenny Robbins & Diane Wilson-Greene Auriol Ash &                Jackie Milmoe
2015 Maurice Kane & David Stead John Crisford & Kieth Hockney Sheila Arnott & Liz Pearce Angie Parsons & Christine   Townsend
2016 Colin Beavis & Mark Morris Paul Jenkins & Phil Pearce Sheila Arnott & Maisie Baker Angie Parsons and Jackie Milmoe 
2017        
         
  SINGLES HANDICAP COMPETITION
  Men Women
  Winner Runner-up Winner Runner-up
2011 Barry Bridgeman Steve Wake Auriol Ash Olwyn Hillidge
2012 John Walker Derek Venier Alpha Simpson Carol Venier
2013 John Walker Roger Smith Val Newton Rose Holmes
2014 Steve Wake Barry Simpson Alpha Simpson Liz Pearce
2015 Derek Venier Ron Sleap Alpha Simpson Sheila Arnott
2016 John Walker  Barry Bridgeman  Liz Pearce  Sheila Arnott 
2017        
         
  2-Woods COMPETITION
  Men Women
  Winner Runner-up Winner Runner-up
2011 Steve Wake Barry Simpson Auriol Ash Barbara Sleap
2012 John Walker Steve Wake Alpha Simpson Jenny Robbins
2013 Barry Bridgeman Roger Smith Barbara Sleap Val Newton
2014 Steve Wake David Townsend Barbara Sleap Alpha Simpson
2015 John Walker Ron Sleap Alpha Simpson Jenny Robbins
2016 Barry Bridgeman Dennis Buckley Susan Heaton-Watts  Jenny Robbins 
2017        
     
  100-up COMPETITION
  Men Women
  Winner Runner-up Winner Runner-up
2011 Barry Bridgeman Ron Sleap Auriol Ash Angela West
2012 Dennis Buckley John Milmoe Barbara Sleap Janette Hornby
2013 Ron Sleap Phil Turner Barbara Sleap Diane Wilson-Greene
2014 Barry Bridgeman Steve Wake Auriol Ash Alpha Simpson
2015 John Walker Steve Wake Alpha Simpson Rose Holmes
2016 John Walker David Stead  Liz Pearce  Susan Heaton-Watts 
2017        
         
     
  CENTENERY CUP COMPETITION VETERANS CUP COMPETITION
  Mixed Mixed
  Winner Runner-up Winner Runner-up
2011 Maurice Kane Angela West Dennis Buckley Auriol Ash
2012 Ron Sleap Ted West Colin Beavis John Smith
2013 Derek Venier Dennis Buckley Charlie Lacey Peter Healey
2014 Roger Smith John Milmoe Paul Jenkins Barry Simpson
2015 Derek Venier Roger Smith Barry Simpson Roger Smith
2016 Wayne McClure Ivan White Alpha Simpson  Carol Venier 
2017        
     
  AUSTRALIAN PAIRS COMPETITION
  Mixed
  Winners Runners-up
2011 John Milmoe & Sheila Arnott Charlie Lacey & Ann Samuel
2012 Wayne McClure & Alpha Simpson John Milmoe & Jenny Robbins
2013 Diane Wilson-Greene & Charlie Lacey Val Newton & Barry Simpson
2014 David Hunt & Angela West Elsie Booth & Paul Jenkins
2015 Liz Pearce & Derek Venier John Crisford & Barry Simpson
2016 Susan Heaton-Watts & Derek Venier  Maisie Baker & John Mil moe 
2017        
     
  TRIPLES COMPETITION
  Mixed
  Winners Runners-up
2011 Derek Venier, Sheila Arnott & Angela West Barry Simpson, Joan Osborn & Liz Warren
2012 Jim Simpson, Tony Hornby & John Walker  Pete Healey, Mike Thomas & Sheila Arnott
2013 Jim Simpson, John Walker & Tony Hornby Mike Thomas, Sheila Arnott & Peter Healey
2014                                   No Competition due to bad weather.
2015 Jim Simpson, Angie Parsons & W. McClure

Judy Anderson, John Hawkes & Barry Simpson

Indoor (Mixed) Competitions since 2011

Year  
SINGLES  PAIRS 
Winner Runner-up Winners Runners-up
2011/2 Derek Venier Roger Smith Jim Simpson & John Walker Paul Jenkins & Tony Hornby
2012/3 John Walker Roger Smith John & Margaret Walker Steve Wake & John Staley
2013/4 John Walker Derek Venier John & Margaret Walker Derek Venier & Barry Simpson
2014/5 Derek Venier John Walker John Hawkes & Derek Venier Ivan White & Paul Jenkins
2015/6 John Walker  Wayne McClure Liz Pearce & Steve Wake Angie Parsons & John Walker
2016/7  John Walker Roger Smith   Sheila Arnott & John Milmoe  Roy Dicker & Keith Hockney
2017/8        
         
  TRIPLES
  Winners Runners-up
2011/2 Jim Ashpole, Jim Simpson & Diane Wilson-Greene Barbara Sleap, Paul Jenkins & Ian Saunders
2012/3 Derek Venier, Ted West & Diane Wilson-Greene Steve Wake, Tony Hornby & Sheila Arnott
2013/4 Liz Pearce, John Walker & Barbara Sleap Ian Chewter, Wayne McClure & Peter Richardson
2014/5 Angie Parsons, Robin Lilley & John Walker Pam O'Grady, Sheila Arnott & Ted West
2015/6  S. Heaton-Watts,    Dennis Buckley & Derek Venier Angie Parsons,  Martin Hatton  &  Wayne McClure
2016/7  Liz Warren, Roy Dicker  & John Walker  Pauline Smith, Tony Morgan &  John Milmoe
2017/8        
       
  AUSTRALIAN PAIRS 
  Winners Runners-up
2012/3 John Walker & Tony Hornby Steve Wake & Mike Thomas
2013/4 Derek Venier & Angela West Judy Saunders & Denis Buckley
2014/5 Sheila Arnott & Nat Saunders Roger Booth & Derek Venier
2015/6  Diane Wilson-Greene    &  John Walker  Janette Hornby & Tony Morgan  
2016/7  Liz Pearce & Colin Beavis    Angie Parsons & Derek Venier  
2017/8        

.

Click to return to top of Club Honours page.

Click to return to Home Page.